Rozpoczęcie działalności gospodarczej to ważna decyzja i czasami niełatwy proces. Nie chodzi o samą formalną rejestrację lub liczne obowiązki prawne. Czasami pierwszym krokiem do „przejścia na swoje” jest przekroczenie bariery mentalnej – pokonanie naturalnej awersji do ryzyka. Przedsiębiorczość oznacza między innymi umiejętność szukania szans tam, gdzie większość odstrasza niepewność i ryzyko.

Czujesz w sobie gotowość do działania? Wiesz już co chcesz robić? Świetnie, ale będziesz potrzebować znacznie więcej. Wielu przedsiębiorców zaczyna od pomysłu na biznes i… na pomyśle kończy. Albo nigdy go nie realizują, albo efekty są dalekie od oczekiwań. Zanim zaczniesz prowadzić swoją działalność, koniecznie odpowiedz sobie na następujące pytania: do kogo skierowana jest moja oferta, jakie potrzeby zaspokoi, jaką unikatową wartość powinna dostarczyć. Kiedy już znasz te odpowiedzi, to wiesz co warto robić i możesz zacząć planować jak to osiągnąć.

W tym celu przeanalizujesz różne aspekty: jakie są niezbędne umiejętności, czy potrzebujesz pracowników, jaki kapitał będzie niezbędny, ile czasu zajmie realizacja kolejnych etapów, z kim będziesz konkurować i wiele innych.

Aby Ci w tym pomóc stworzyliśmy Nawigator przedsiębiorczości (http://nawigator.um.warszawa.pl/) dzięki któremu stworzysz precyzyjny plan swojej działalności! Dokument ten składa się z dwóch części: Rozdziału A – „Dlaczego chcę mieć własna firmę” oraz Rozdziału B – „Moja własna firma” i dostępny jest dla każdego! Pierwszy rozdział ma uświadomić Ci oczekiwania i cele związane z działalnością gospodarczą. Drugi ma pomóc Ci zaplanować firmę od początku do końca. Efektem końcowym pracy z nawigatorem będzie dokument, który śmiało będziesz mógł wydrukować i który będzie stanowił podstawę porządnego biznesplanu.

W nawigatorze oprócz konkretnych modułów do Twojej dyspozycji jest także baza wiedzy, w której znajdziesz szereg przydatnych informacji i wyjaśnień, a także bibliografia i katalog przydatnych stron internetowych.

Reszta to głównie procedury, sprawy techniczne i administracyjne, przez które pomoże Ci przejść ten przewodnik. Powodzenia!