Przejdź do treści

Forget Heritage

Miasto Stołeczne Warszawa realizuje nowy projekt europejski dedykowany wsparciu sektora kreatywnego.

25-08-2016

Forget Heritage -Innowacyjne, zrównoważone i replikowalne modele współpracy publiczno-prywatnej w ramach ochrony porzuconych obiektów wartości historycznej poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego.

Cel projektu

Forgetting to remember, remembering to Forget” (Rodney Harrison).

Forget Heritage to 3- letni projekt realizowany w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Interreg Europa Środkowa 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Głównym celem projektu jest promocja współpracy miast Europy Środkowej w ramach identyfikacji innowacyjnych, zrównoważonych i powtarzalnych modeli współpracy publiczno-prywatnej w prowadzeniu i ochronie zabytków poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego.
W większości miast europejskich znajdują się puste budynki wpisane do rejestru zabytków o interesującej historii architektonicznej i społecznej. Są one jednak opuszczone, zaniedbane i burzą estetykę okolicznych przestrzeni miejskich. Mając to na uwadze 10 miast europejskich postanowiło wspólnie przyjrzeć się problemowi zaniedbania dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej i znaleźć modelowe rozwiązanie na adaptację pustych przestrzeni pod działania związane z rozwojem sektora kultury i przemysłów kreatywnych. „ Nowe idee potrzebują starych budynków” – hasło stworzone przez Jane Jacobs jest motywem przewodnim partnerstwa. Wyzwaniem dla partnerów będzie określenie rekomendacji dla innych miast europejskich jak zwiększać wartość ekonomiczną opuszczonych zabytków, tworzyć efektywne grupy wsparcia łączące reprezentantów miasta, biznesu, lokalnej społeczności oraz środowiska akademickiego, angażować i wspierać sektor kultury i przemysłów kreatywnych w rozwoju biznesowym.
Spis partnerów projektu Forget Heritage:
o Municipality of Genoa (IT) – lider projektu
o Institute for Economic Research (SI)
o Regional Development Agency of the Ljubljana Urban Region (SI)
o City of Nuremberg (DE)
o Miasto Bydgoszcz (PL)
o Cultural Innovation Competence Centre Association (HU)
o City of Rijeka (HR)
o Statutory City of Usti Nad Labem (CZ)
o Lombardy Region (IT)
o Miasto Stołeczne Warszawa (PL)

Budżet całościowy projektu : 2 470 570, 45 euro.
ERDF: 2.048.805,40
National Co-financing: 421.765,05
Więcej informacji na stronie : forgetheritage.eu

Kontakt z prowadzącymi projekt

MAŁGORZATA DĄBKOWSKA
Polityka cookies

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu bez zmiany ustawień w przeglądarce oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.

Regulamin