Przejdź do treści

Kampus Innowacji już działa

W Warszawie powstało miejsce, które nie tylko umożliwi współpracę między korporacjami i mniejszymi firmami, ale też pozwoli na wymianę doświadczeń wśród innowatorów z kraju i ze świata. Przy ul. Chmielnej 73 znajdzie się również przestrzeń dla innowacyjnych firm z najbardziej przyszłościowych branż gospodarki.

08-07-2020

Warszawa, 8 lipca 2020 r.

 

Kampus Innowacji już działa

W Warszawie powstało miejsce, które nie tylko umożliwi współpracę między korporacjami i mniejszymi firmami, ale też pozwoli na wymianę doświadczeń wśród innowatorów z kraju i ze świata. Przy ul. Chmielnej 73 znajdzie się również przestrzeń dla innowacyjnych firm z najbardziej przyszłościowych branż gospodarki.

 

8 lipca miasto st. Warszawa podpisało list intencyjny o współpracy służącej rozwojowi miasta z zarządzającą kampusem fundacją Venture Café Warsaw. To organizacja non-profit, która promuje innowacje i przedsiębiorczość oraz łączy innowatorów, firmy, start-upy, środowiska akademickie i studenckie.

 

– Warszawa jest niezwykle dynamicznym ośrodkiem biznesowym oraz niekwestionowanym liderem regionalnym pod względem rozwoju gospodarczego i dojrzałości rynku biurowego – podkreśla zastępca prezydenta stolicy Michał Olszewski i dodaje: – Wierzę, że Kampus CIC Warsaw pozwoli na wspólne kreowanie rozwiązań służących mieszkańcom i użytkownikom miasta oraz wsparciu innowatorów, twórców, talentów.

 

Urząd miasta od lat wspiera warszawski ekosystem innowacji tworzony przez liczne korporacje, fundusze inwestycyjne, start-upy, sektor kreatywny i instytucje otoczenia biznesu. Warszawa wysoko plasuje się w rankingach miast przyjaznych dla biznesu i rozwijających technologie. Np. w „fDi European Cities and Regions of the Future 2020/121” Warszawa zajęła drugie miejsce w kategorii miast przyjaznych dla biznesu oraz szóste w kategorii miast przyszłości, a w rankingu „Connecting Global FinTech” znalazła się na piątym miejscu.

 

Razem na rzecz innowacji

Miasto stołeczne Warszawa i Fundacja Venture Café Warsaw będą wspólnie prowadzić działania promujące przedsiębiorczość i wzmacniające wizerunek Warszawy jako nowoczesnej, przyjaznej metropolii otwartej na innowacje społeczne i technologiczne. Ma to służyć promocji miasta na świecie oraz przyciąganiu inwestorów i talentów. Współpraca wpisuje się w strategię rozwoju stolicy #Warszawa2030.

 

Według naszych szacunków społeczność innowatorów w Warszawie to ok. 6 tysięcy osób. Jednakże miasto o takim potencjale powinno być domem dla ok. 200 tysięcy innowatorów. Chcemy rozwijać tę społeczność, czerpać z najlepszych lokalnych i globalnych wzorców, łączyć warszawiaków z innowatorami z miast na całym świecie – mówi Aureliusz Górski, dyrektor Venture Café Warsaw Foundation.

 

Czym jest Kampus Innowacji?

W skład Kampusu Innowacji wchodzą trzy przestrzenie: Trend House, District Hall oraz CIC Warsaw. Trend House jest miejscem przeznaczonym dla wyselekcjonowanego grona przedsiębiorców i korporacji oraz platformą służącą animacji współpracy między światem wielkiego biznesu a mniejszymi firmami. Do udziału w społeczności Trend House została zaproszona grupa firm i przedsiębiorców – liderów i mentorów.

 

Inicjatywą otwartą dla wszystkich jest District Hall – platforma innowacji społecznych. To wspólna przestrzeń przeznaczona do organizacji różnego rodzaju inicjatyw eventowych, strefa nieodpłatnego coworkingu oraz miejsce nieformalnych spotkań. Została zaprojektowana tak, aby zachęcać do współpracy, wymiany idei i łączenia ludzi z różnych środowisk, firm oraz organizacji.

 

Natomiast CIC Warsaw jest pierwszą lokalizacją Cambridge Innovation Center w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na 8 tys. m2 powstało miejsce do pracy przeznaczone dla firm działających w najważniejszych obecnie dla innowacyjności obszarach: zrównoważonym rozwoju, transformacji cyfrowej nieruchomości, internetu rzeczy, bezpieczeństwie oraz technologii kosmicznych. Jest tu również przestrzeń do prototypowania 3D oraz strefa pracy wspólnej dla międzynarodowych firm.

 

Najbliższe wydarzenia

W ramach działalności fundacji i Kampusu Innowacji planowane są różne programy, które wspierają partnerzy inicjatywy, w tym m.st. Warszawa.

 

Jednym z nich jest cykl spotkań społeczności innowatorów Thursday Gathering. Najbliższym wydarzeniem z tej serii będzie Smart City 3.0: Warszawa 2030. W jego ramach odbędzie się debata Warszawa 2030 moderowana przez Bognę Świątkowską, a wezmą w niej udział Paulina Nowicka, Joanna Erbel, Aureliusz Górski, Bartosz Dobrowolski i Maciej Sadowski. Uczestnicy będą również mogli uczestniczyć w ciekawych sesjach oraz poznać start-upy działające w obszarze Smart City, które zaprezentują swoje rozwiązania w formie Info i Demo Table. Wydarzenie odbędzie się już w czwartek, 9 lipca, na wirtualnej platformie. Obowiązuje rejestracja.

 

Kolejną inicjatywą jest seria spotkań Innovation Bridge umożliwiających współpracę między innowatorami z Warszawy i ze świata. Odbyło się już spotkanie inauguracyjne, podczas którego warszawscy innowatorzy mieli okazję nawiązać relacje i wymienić się doświadczeniami z przedsiębiorcami z Toronto. Fundacja Venture Café Warsaw w ramach współpracy merytorycznej z m.st. Warszawa zorganizuje kilkadziesiąt tego typu spotkań.

________________________________________

Fundacja Venture Cafe działa w globalnej strukturze (m.in. Boston, Rotterdam, Miami, Tokyo, Sydney) tworzącej m.in. sieć dzielnic innowacyjnych, wspiera turystykę innowacyjną i łączy środowiska innowacyjne dzięki lokalnym i globalnym programom. Naszą misją jest „Connecting Innovators To Make Things Happen”, a celem integracja liderów i wizjonerów skrajnie różnych dziedzin.

Thursday Gathering – centralny event networkingowy, skierowany do lokalnej społeczności innowatorów. Wydarzenia te odbywają się na całym świecie od 2009 roku, w jednostkach Cambridge Innovation Center i Venture Café, przyciągając kilkaset osób każdego tygodnia. Program ma na celu łączenie przedsiębiorców, startupów, korporacji, inwestorów, ekspertów, naukowców, studentów, instytucji otoczenia biznesu oraz organizacji pozarządowych.

 

Miasto stołeczne Warszawa to metropolia o znaczącym potencjale innowacyjnym i kreatywnym. W stolicy zlokalizowane są wiodące krajowe instytucje naukowe, ośrodki badawczo-rozwojowe, szkoły wyższe, swoje siedziby mają międzynarodowe koncerny, ogólnokrajowe media, instytucje państwowe oraz najważniejsze instytucje kultury. Miasto stołeczne Warszawa prowadzi szereg działań związanych ze wspieraniem innowacji, przedsiębiorczości oraz przemysłów kreatywnych – począwszy od budowy infrastruktury (Miejskie Centra Biznesu), poprzez prowadzenie projektów związanych z rozwijaniem kompetencji biznesowych i akceleracją, na organizacji wydarzeń wspierających ekosystem innowacji skończywszy.

 

Zobacz także:

www.um.warszawa.pl/dla-mediow

www.firma.um.warszawa.pl

www.facebook.com/CentrumPrzedsiebiorczosciSmolna

www.facebook.com/Warszawa2030

Home

 

 

 

POWRÓT DO LISTY
Tagi tego wpisu
Polityka cookies

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu bez zmiany ustawień w przeglądarce oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.

Regulamin